Edukacja domowa to coraz częściej wybierane przez rodziców rozwiązanie. Nie chcemy posyłać swoich dzieci do szkoły za wcześnie, żeby nie narażać ich na stres i inne szkodliwe czynniki, ale nie oznacza to, że tylko dzieci w najmłodszych klasach mogą być uczone w domu. Trzeba jednak pamiętać, że nie każde dziecko ma w sobie na tyle samodyscypliny, żeby codziennie samodzielnie pracować z materiałem.
Wiek nie ma tu żadnego znaczenia
Nie ważne, czy nasze dziecko chodzi do pierwszej klasy, czy za chwilę będzie kończyło szkołę średnią, każda osoba ucząca się może ubiegać się o przejście na edukację domową. W przypadku starszych dzieci będą one musiały w dużej mierze pracować samodzielnie. Jeśli myślisz o przejściu na edukację domową, a obecnie uczysz się w trybie stacjonarnym, musisz pamiętać, że możesz stracić kontakt ze swoimi rówieśnikami i przyjaciółmi z klasy. Nie jest to jednak jednoznacznie gorsze rozwiązanie, bo wielu uczniów chwali sobie możliwość samodzielnego uczenia się w zaciszu domowym, niezależnie od tempa nauczyciela.
Jeśli chcesz się uczyć i to lubisz
Ucząc się w trybie edukacji domowej, musisz mieć świadomość, że będzie to intensywny okres. Nie oznacza to, że będziesz musiał uczyć się szybciej albo dłużej, niż w zwykłej szkole, ale na początku może Ci być ciężko. To zdecydowanie nie jest rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za nauką i wolą jej unikać jak ognia. Nauka w domu wymaga od Ciebie pełnej dyscypliny i zaparcia. Co prawa nie masz po drodze żadnych sprawdzianów, ale nie oznacza to, że nikt nie sprawdzi twoich umiejętności. Poza tym jeśli chcesz przejść na edukację domową, musisz pamiętać, że będziesz uczyć się dla siebie, więc niekoniecznie będzie Ci się chciało.
Jeśli jesteś w stanie sam przygotować sobie plan lekcji
Edukacja domowa to nie tylko nauka, ale także porządne zaplanowanie jej. Od czasu jej rozpoczęcia rodzica albo uczeń sam będzie decydował, co i kiedy przerabia. Dzięki temu może rozłożyć sobie materiał na odpowiednie dla siebie części, niekoniecznie ograniczając się tematami. Do tego sam decydujesz, czym chcesz się zająć na poważnie i czemu poświęcić, a co chcesz tylko zaliczyć. W wyznaczonej szkole będziesz musiał przystąpić do odpowiedniego egzaminu, ale nie oznacza to, że masz napisać do śpiewająco. Nie ma tu presji na oceny, ale materiał musisz znać, więc musisz porządnie zaplanować sobie jego przyswajanie.
Współczesne rynki pracy. Sytuacja kobiet, młodzieży i osób starszych.